Hrušky patří k nejoblíbenějším druhům ovoce a jejich výhodou je zejména to, že je lze pěstovat v tuzemských podmínkách. Vynikající pochoutkou jsou zejména máslovky a jako čerstvé si je můžete běžně dopřát v obchodech, ovšem svůj význam mají i hruškové koncentráty v podobě pyré. Balí se do kartonových nebo plastových obalů a jedná se o pasterizované výrobky s určitým podílem cukru kvůli konzervaci. Hruškový nektar si pak můžete s sebou vzít na výlet nebo na dovolenou a popíjet jej tu namísto slazených limonád, zejména s kofeinem, což není vhodné ani pro děti, ani pro dospělé.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se vlastně hrušky zpracovávají, když se z nich vyrábí koncentrovaná pyré? Otázku trochu upřesníme, aby vám bylo zřejmé, že se ptáme na to, jak zpracovat nejen hrušky ze dvou hrušní na vaší zahradě, odkud sklidíte jen metrák plodů, ale z obrovské plantáže – z hruškového sadu se dvěma sty stromy.
Velké množství hrušek musíte v první řadě zpracovat co nejrychleji, jinak se poněkud křehké plody stanou obětí hniloby a plísní. K tomu budete potřebovat IBC kontejner, což je velkokapacitní nádoba o objemu tisíc litrů, s výpustním ventilem na IBC kontejneru. Kontejner se naplní hruškovým koncentrátem, který se vlije do vnitřní plastové vložky, a jakmile přijde jeho čas, bude se postupně stáčet do připravených nádob, určených k prodeji. Výhodou kontejnerů je zejména to, že zaujímají obrovský objem, a že je lze skládat na sebe až do pěti pater. Tím pádem můžete velmi efektivně zpracovávat velké množství plodů a vyrábět z nich nejen šťávy a pyré, ale i zmrzliny, džemy, marmelády a smoothie.
IBC kontejnery z tvrzeného plastu jsou navíc skládací, tím pádem vám šetří skladové prostory v době, kdy je zrovna nevyužíváte a potřebujete sklad zaplnit například hruškami k přímému prodeji.