Přemýšlíte, zda bydlet celý život v pronájmu a platit za byt, který nikdy nebude váš anebo chcete mít už konečně své vlastní bydlení? Vše má své kouzlo. Bydlet v pronajatém bytě zase znamená nemít starosti jako např. s topením či opravami. Navíc svou klícku máte uklizenou, než by řekl švec. U domu zpravidla bývá zahrada, se kterou jsou také starosti – sekat trávník, hnojit trávník, kompostovat anebo odvážet posekanou trávu, což u nájemního bytu „nehrozí“. Ale stále to není vaše bydlení a nemůžete si cokoliv nainstalovat bez souhlasu majitele.
Proto – mít své vlastní bydlení a svůj vlastní dům je touhou většiny mladých párů. Pokud jim i štěstěna přeje a mají dostatek finančních prostředků tak, aby si mohli dovolit sjednat hypotéku, pak jsou-li odvážní a hlavně přesvědčení, že bydlení v domě je pro ně to pravé, rozhodnou se pro vlastní bydlení.
Stavba domu není jen splněným snem, ale bývá to i někdy pekelná zkouška trvání vztahu dvou lidí. Při stavbě se totiž dostáváte do různých problémů, které je nutno často řešit. Nejedná se jen o snížený přísun peněz, protože ty budete muset posílat na splátky hypotéčního úvěru, ale nebudete si moci dopřávat to, co do doby, než jste si vzali úvěr. Nehledě na to, že dnes najít solidní firmu, která vám dům postaví tzv. „na klíč“, je hodně složité. Dobré firmy jsou zadané i na roky dopředu a ty „horší“ vy nepoznáte, než vám začnou stavět váš vysněný dům. Leckdy kopnou vedle, něco netěsní, někde zatéká, použijí jiný materiál, než by měli, a tak to jde zpravidla den co den, týden po týdnu. A vy neustále řešíte problémy. Nejen v zaměstnání, ale hlavně během stavby vašeho domu. Nervozita a vztek vás mohou dohnat i ke vztahovým problémům s partnerkou či partnerem. Proto – zvažte, zda váš vztah je natolik pevný, že ustojí i stavbu vašeho nového domu.