Víte, kdy a za jakých podmínek můžete o hypotéku zažádat? Kdy vám banka skutečně vyjde vstříc a kdy je naopak cesta do banky úplně zbytečná? A jak se podmínky liší, v případě kdy patříte mezi OSVČ a váš příjem se každý měsíc liší nebo je nepravidelný? Pojďme se podívat na několik nejčastějších důvodů, pro které banky úvěr neschválí a jak naopak postupovat, abychom nakonec vytoužené peníze skutečně dostali.
Měsíční splátka, která příliš nezatíží měsíční rozpočet
Psaná pravidla bank do jisté míry určují, jaká je nejvyšší maximální částka, kterou může klient při splácení hypotéky bez problému každý měsíc uhradit. Jenže jedna věc jsou interní pravidla bank a druhá reálné posouzení naší finanční situace. Ještě tedy než se uváže ke splácení horentní sumy každý měsíc, dobře si vše promyslete. Pokud z jakéhokoliv důvodu dojde k nenadálé trhlině v rozpočtu, banka na takové případě s největší pravděpodobností nebude brát zřetel. Přesto však existuje univerzální pravidlo, kterým se řídit při sjednání měsíční splátky. Ta by nikdy neměla přesáhnout 30% čistého měsíčního příjmu rodiny. Navíc by hypotéka neměla rodinný rozpočet zatížit natolik, aby omezovala běžný život. I nadále byste měli mít dostatek finančních prostředků na zábavu, rekreaci a vytvářet si finanční rezervu, právě pro případ nenadálého finančního úpadku.
Do jaké výše jsou banky ochotni nabídnout hypotéku?
Hypotéky se obecně dělí na dvě skupiny: účelové a neúčelové (též zvané jako americké). Jak už z názvu vyplývá, účelové hypotéky jsou schváleny za určitým účelem, banka tudíž striktně vymezuje, na co peníze mohou být použity. Povinností klienta je doložit, že s penězi bylo vynaloženo přesně s pravidly zavazující se ve smlouvě. Neúčelové hypotéky jsou v tomto ohledu daleko benevolentnější a s využitím peněz máte téměř volnou ruku. Existuje i hypotéka bez registru Nebankovni-hypoteky-uvery, která je ke klientům ještě o poznání přívětivější.