Postavení dvou koupelen je typické především právě pro nové stavby. Jednoznačně, pokud dochází k rekonstrukci domu, snaží se i tak lidé do svých domů dostat tyto dva prostory, protože velké rodině poslouží ideálně. Samozřejmě tři jsou lepší než dvě. Často se vytvoří jedna jako pohotovostní, například blízko vstupu do domu. Tato mívá spojenou sprchu, toaletu a třeba i pračku v jednom prostoru. Druhá koupelna pak slouží výhradně jako rodičovská, která má přístup přímo z ložnice, a pak hlavní, kterou používají hlavně děti. Třetí pohotovostní se často také dává všanc hostům, aby i oni měli svůj klid.
Rozumné je instalovat v domě nejen vanu, ale také sprchový kout. To už si každý musí promyslet dobře a sám. Pokud jsou v domácnosti děti, je dobré mít hlavní koupelnu s vanou, aby se děti vyřádili a vy jste měli jednodušší péči například o miminko. Jestliže s vámi je v domácnosti osoba se sníženou pohyblivostí, je dobré mít také sprchový kout, s dalšími doplňky, jako jsou třeba sedátka či držátka.
V případě rozhodování se kolem umyvadla to není také úplně snadné. Praktické umístění blízko vstupním dveřím do místnosti je ideální. Na druhu stranu je třeba hlídat, abyste si do něj dveřmi netřískali. Šířka umyvadla je standardně mezi 55 a 65 centimetry, ale existují i menší modely, například s šíří i 35 centimetrů. Samozřejmě můžete najít i menší. Ty jsou vhodně třeba na toaletu v případě, že je vaše rodina širší a máte pouze jednu koupelnu. Jestliže je váš dům velký, určitě si můžete dovolit instalaci dvou umyvadel vedle sebe, což je velice praktické v případě velkého počtu členů rodiny. Nezapomeňte také myslet na to, v jaké výšce budete mýt nádoby umístěné. Pokud patříte mezi ty vyšší, určitě si nebudete chtít oplachovat ruce u kolen a naopak. Při vybíraní systému a materiálu si uvědomte v první řadě, zda nebude vadit stříkající voda a jak náročné bude čištění a udržování.