Když vám někdo řekne, že byl včera provětrat své nové jízdní kolo, bude vám jasné, že zřejmě šlapal do pedálů po silnici nebo po značené cyklostezce, aby mu dal pořádně zabrat. Výraz „provětrávání“ se v lidské společnosti docela vžil, zřejmě proto, že právě větrání je zásadní pro úspěch v mnoha činnostech. Kupříkladu potřebujeme pravidelně větrat v interiéru kvůli zvýšenému výskytu oxidu uhličitého, který vydechujeme z plic, jinak se tu můžeme přiotrávit a způsobit si zdravotní problémy. Dalším důvodem odvětrávání je odvod vlhkého vzduchu od domovního zdiva, aby se na něm netvořily plísně, a zároveň aby vzduchová vrstva sloužila v rámci tzv. komínového efektu jako izolační materiál proti úniku tepla z domu anebo proti průniku tropického vzduchu zvenčí do interiéru. Tímto fenoménem se zabývají tzv. provětrávané fasády.
Provětrávané fasády ze Zlína https://www.grimblok.cz/provetrane-fasady se zhotovují mezi fasádním izolačním materiálem a mezi vnější obkladovou vrstvou, například z kamene, ze dřeva nebo z kovu. Mezi oběma vrstvami se nachází vzduchová mezera, která tu působí jako izolant a pod vlivem komínového efektu tudy proudí vzduch od fasády směrem vzhůru do okolního prostředí. Tím se docílí důkladného odvětrávání budovy a posílení izolační vrstvy, což se podepíše kladným způsobem na snížení výskytu plísní a hniloby v interiéru objektu.
Přitom právě větrání uvnitř budov bývá jedním z klíčových problémů udržení příjemného a hlavně zdravého klimatu, na větrání se často zapomíná a plísním se právě daří tam, kde se moc nevětrá. Provětrávané fasády ovšem nejsou ničím novým, mohli byste je objevit u některých velmi starých domů z počátku dvacátého století a možná i u ještě starších budov. Tehdy se mezi vnitřním a vnějším pláštěm domu (například zhotoveného z kamene) ponechávala asi 10 cm široká vzduchová mezera, aby pomocí komínového efektu udržovala potřebné klima v objektu.