I když nepracujeme ve stavitelství, občas stejně potřebujeme něco změřit. V tomto případě vzdálenost mezi dvěma body. I tu musíme znát, a to nejen ve škole při geometrii.
Vezměme si například, že chceme koupit nový nábytek. Musíme ale napřed vědět, zda se nám na určené místo vůbec vejde. Je tedy třeba zjistit, jak je onen prostor velký.
K tomuto účelu používáme nejrůznější měřidla https://www.i-nastroje.cz/meridla. Existuje jich mnoho nejrůznějších typů, a občas může být problém vybrat pro danou situaci to pravé.
Vezměme si například již zmíněnou geometrii. Zde nám pravděpodobně nebude moc k užitku navinovací metr. Na druhou stranu, s klasickým školním pravítkem se nám bude špatně měřit třeba délka zdi.
Samozřejmě, teoreticky vzato lze ke změření vzdálenosti použít jakýkoliv typ metru. Ovšem pokud použijeme nevhodný druh, pak je velká šance, že ztratíme na přesnosti. A to může být v některých případech skutečně špatné. Jak tedy vybrat ten správný?
Nejprve je potřeba alespoň přibližně vzdálenost a vzít takový typ metru, který nebudete muset používat opakovaně. Pokud se například pokusíte měřit zeď kratším metrem, pak je pravděpodobné, že i když jej budete pečlivě přikládat na místo, kde ten předchozí skončil, stále dojde k odchylce.
Pak je také zapotřebí vzít v úvahu pevnost metru a materiálu. Pokud má například záhyby, které je potřeba do dané vzdálenosti zahrnout, pak dřevěný skládací metr, který se dříve často používal, nejspíš nebude nejvhodnější. Zde se spíše uplatní krejčovský metr.
Na druhou stranu, pokud chceme měřit zeď či její část, pak potřebujeme, aby byl metr absolutně rovný a nikde se neprohýbal. V tom má právě onen skládací typ výhodu i oproti dnešnímu často používanému navinovacímu.
Je tedy vidět, že výběr vhodného měřidla je důležitější, než se na první pohled zdá. Pak totiž budeme mít podstatně větší šanci, že výsledky, které takto dostaneme, budou správné. A to je základem úspěchu každého projektu.