Mnohdy se setkáváme s plody a vlastně ani nevíme, kam je máme zařadit. Překvapí nás možná i to, že běžný kokos je vlastně ořech, který roste na palmě. Je ale pravdou, že například celé generace Indonésanů se živily v podstatě z větší části pouze kokosovými ořechy. Přesto jejich tělo prospívalo a získávalo z tohoto pokladu to nejcennější pro zdravý vývoj. Nemůžeme se tomu divit, jelikož kokosový ořech obsahuje hořčík, fosfor, zinek, draslík, železo, málo sacharidů, dostatek tuků, bílkovin a velmi hodnotnou vlákninu. I pro nás je ovšem konzumace kokosu skvělá. Vhodná je především při odvápnění kostí, když jsou problémy s nehty, které se lámou nebo i vlasy, které potřebují regeneraci. Povzbuzuje při zvýšeném svalovém napětí.
Kokosový ořech má široké využití:
Kokosová mouka – využívá se při pečení různých dezertů a moučníků. Je hlavně bezlepková, tudíž vhodná i na výrobu cukroví pro alergiky na lepek.
Strouhaný kokos – vhodný opět na pečení, výrobu kokosového cukroví, posyp dezertů, výrobu kokosového suku atd. Strouhaný kokos lze použít i na další výrobu sladkého překvapení.
Kokosové mléko – pro někoho je to osvěžující nápoj, jiný ho využije přímo na vaření a nejlépe do kari omáček, asijských polévek nebo exotických jídel. Přirozeně ho lze použít i do kávy nebo jako alternativu kravského mléka. To je velmi příznivá zpráva pro osoby, které trpí alergií na laktózu nebo kasein.
Kokosové lupínky – také by se jim mohlo říkat chipsy, jsou výborné nejen na dekoraci, ale i na mlsání. Také jsou součástí směsi ořechů a sušeného ovoce, kde skutečně vynikají svým tvarem a sněhobílou barvou.
Kokosový tuk – je to snad úplně nejvhodnější tuk na smažení, jen je cenově poměrně dražší. Ale na druhou stranu má nejvyšší bod zakouření, který dosahuje až 250°C. Navíc každou hospodyňku potěší, že nijak nepění a ani neprská, tudíž plotýnky okolo jsou stále v čistém stavu.