Když odcházíte z domu tak nenecháváte vstupní dveře otevřené, že ne? Tak přesně takto to funguje i na internetu. Podle toho bychom se měli také chovat, bohužel to většina z nás bere na lehkou váhu a myslí si, že o nic nejde.
Opak je pravdou, stačí použít slabé heslo, nejlépe ještě na všech stránkách a může se stát cokoliv, od prohlídnutých zpráv a emailů po vykradený účet. Dnes je velmi jednoduché se zmocnit hesla kohokoliv, není k tomu potřeba nějaká speciální schopnost ani technika. Bohužel často nemůžete vinu svést na majitele/správce sítě, protože chyba je často ve volbě hesla. Čeho se tak vyvarovat?
1. Jednoduchá hesla
Bydliště, jméno manžela, psa, dětí, jednoduchá číselná kombinace jako 12345, pokud používáte právě něco z uvedených, je to pro hackera to nejjednodušší. Říkáte si, že třeba datum narození znáte jen vy a vaše rodina? Omyl, vše je lehce zjistitelné, ať už na sociálních sítích tak třeba na stránkách Obchodního rejstříku.
2. Hesla na papírku
Že si to nebudete za chvíli pamatovat? A tak si to napíšete na papírek a vložíte do peněženky nebo vedle monitoru? Špatný nápad, nikdy nedělat. Hesla je nejlepší si nikam nepsat a pamatovat si je jenom v hlavě. Pokud ale máte horší paměť, jsou tu možnosti zaheslovaných aplikací poznámek například v telefonech.
3. Používání stejných hesel všude
Facebook, email, bankovnictví, hry, všude stejné heslo? Lepší na zapamatování? Stačí odhalit jedno a máte přístup ke všemu, to si vážně nepřejete, zkuste se toho co nejvíce vyvarovat. Hesla se snažte měnit, ne jenom kombinací čísel nebo velikosti písmen, zkuste úplně z jiného oboru.
Svět internetu je mocný, skvělý a přínosný, ale zároveň musíme myslet na naši bezpečnost, a na to, jak se na internetu chováme my. Proto bychom se měli starat o to, jak jsme zabezpečení a nebrat to na lehkou váhu. Hesla, která si volíme bývají nejlehčeji odhalitelná, zkusme to změnit.